Książki

Newsletter

Tak, chcę otrzymywać bezpłatny newsletter.

 
Dziennik eGospodarka.pl
Analizator
Tydzień w gospodarce
txt html
 


E-booki w prezencie!
więcej informacji »

Książki

POLECAMY

 
 

Jak prowadzić działalność gospodarczą? Aspekty prawne


Jak prowadzić działalność gospodarczą? Aspekty prawne

Autor: Marek Barowicz
ISBN: 978-83-255-0236-2
Format: HA, stron: 394
Oprawa:
Data wydania: 2008-01-01

Koszty wysyłki

Cena książki: 49.00 zł

Nakład wyczerpany


 
 

 

 

Kompleksowy poradnik dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą!

  • Jakie koszty trzeba ponieść w sądzie rejestrowym?
  • Który przepis określa warunki preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne?
  • Jak ustalić okresy podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym?
  • Jak wybrać bank oferujący najkorzystniejszą ofertę?
  • Oraz 12 innych wymogów, których spełnienie może okazać się niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Książka, jako jedna z nielicznych na rynku, podejmuje również ważny problem uregulowań dotyczących zawieszenia i zakończenia działalności gospodarczej oraz wymagań w zakresie oznakowania CE i systemu HACCP. Na końcu książki zamieszczono słowniczek pojęć, wykaz aktów prawnych oraz wzory i druki najczęściej występujących dokumentów, takich jak: umowy, wnioski i zawiadomienia.

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla studentów uczelni ekonomicznych, jak i dla praktyków - osób pragnących założyć własną firmę, członków rad nadzorczych, menedżerów zarządzających przedsiębiorstwem, doradców biznesowych i podatkowych, radców prawnych, a także pracowników administracji publicznej i organów kontroli państwowej.

 

Ze wstępu:
Podejmowanie, wykonywanie oraz ustanie działalności gospodarczej uwarun­kowane jest obowiązującymi uregulowaniami i procedurami prawnymi. Potencjalni przedsiębiorcy planujący rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej mają możliwość wyboru jej formy prawnej oraz sposobu dokonywania rozliczeń z instytu­cjami publicznoprawnymi, głównie organami podatkowymi. Po spełnieniu określo­nych przesłanek mogą liczyć także na pomoc państwa, zwłaszcza na etapie otwierania działalności. Przepisy w tej materii cechuje podejście dość liberalne, co nie oznacza braku zbędnej biurokracji. Istnieje jednak pozytywna tendencja do kompleksowego i systemowego unormowania rozwiązań w dziedzinie aktywności gospodarczej przed­siębiorców pod kątem ich przejrzystości i spójności oraz uproszczenia mechanizmów rejestracyjno-rozliczeniowych. Przejawem tego typu działań legislacyjnych są kolejne nowelizacje poszczególnych aktów prawnych w przedmiocie działalności gospodarczej, uwzględniające ogólne normy UE. Takie podejście z założenia powinno przełożyć się na eliminację uznaniowości organów administracji państwowej i wątpliwości interpre­tacyjnych przedsiębiorców, z równoczesnym pożytkiem dla samego procesu rzeczywi­stej harmonizacji poszczególnych gałęzi prawa gospodarczego.

Należy mieć świadomość, że regulacje unijne mogą wywierać w konkretnych przy­padkach bezpośredni skutek na sytuację prawną przedsiębiorców. W razie ewentual­nej niezgodności (sprzeczności) z prawodawstwem krajowym mają one pierwszeństwo w zastosowaniu (o ile są wystarczająco precyzyjne i bezwarunkowe). Wymóg prowspólnotowej wykładni przepisów krajowych traktowany jest bowiem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) jako jeden z kluczowych obowiązków państw człon­kowskich.

Intencją autora książki jest przedstawienie i omówienie formalnoprawnych kwe­stii dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw i przedsiębiorców w obrocie gospo­darczym w myśl obowiązujących przepisów prawnych, interpretacji skarbowych oraz wykładni i orzecznictwa sądowego. Praca składa się z czterech części, podzielonych na siedem bloków tematycznych. Część pierwsza obejmuje problematykę ogólną, związaną z działalnością gospodarczą, rolą i znaczeniem w gospodarce przedsiębiorstw i przed­siębiorców, jako podmiotów praw i obowiązków wynikających z wykonywania dzia­łalności gospodarczej. Część druga ma charakter merytoryczny. Składa się z czterech rozdziałów, obejmujących prawne zagadnienia w aspekcie instytucji rozpoczynania, prowadzenia i ustania (zawieszenia lub zakończenia) działalności gospodarczej przed­siębiorstw z uwzględnieniem ich formy prawnej. W ostatnich dwóch częściach przed­stawiono koncepcję prawnokarnej ochrony obrotu gospodarczego oraz instytucji inter­pretacji skarbowej.

Książka przeznaczona jest dla osób zajmujących się teoretycznie i zawodowo za­gadnieniem prowadzenia działalności gospodarczej. Pomocna może być także w pro­cesie kształcenia studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na wydziałach zarządzania i ekonomii oraz na kierunkach, których program nauczania przewiduje omawianą tematykę. Kompleksowe ujęcie problematyki przedsiębiorczości sprawia, że publikacja jest przydatna zarówno dla pracowników naukowych uczelni ekonomicznych i szkół biznesu, osób pragnących założyć swój biznes, potencjalnych przedsiębiorców, jak i praktyków - właścicieli, członków rad nadzorczych, menedżerów zarządzających przedsiębiorstwem, doradców biznesowych i podatkowych, a także pra­cowników administracji publicznej i organów kontroli państwowej.





BEZPŁATNE powiadomienia e-mail!

Kliknij tutaj aby otrzymywać mailem informacje o Promocji dnia i nowościach w Księgarni eGospodarka.pl.


Twoje narzędzia

Zakupy i usługi

Oferty pracy

Podaj szczegóły pracy jakiej szukasz (zawód, miasto, stanowisko, itp.) lub wybierz branżę.

 
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.